Sněžné

   Horská obec Sněžné leží v mírném údolí v Náchodské vrchovině, severovýchodní části Orlických hor směr východ – západ. Dolní část obce je v nadmořské výšce 500 m, délka obce 1 500 m, na horním konci obce je nadmořská výška nad 650 m s převýšením 150 metrů, 10 km severovýchodně od Dobrušky a 12 km severně od Nového Města nad Metují.

  Klepnutím na obrázek se otevře velká mapa v novém okně.

   Z horního konce obce jsou hřebeny hor na dosah ruky, něco kolem 5 km. Stejně daleko je to do Olešnice a asi 8 km na Deštnou. Nejbližší větší vrchol nad obcí je Skutina, měřící 736 m.n.m. a o něco nižší je Čihadlo. Obytná stavení, dřívější selské usedlosti byly vystavěny po obou stranách potůčku Skutina, který bývá v zimě zakryt silnou vrstvou sněhu, proto byl původní název obce Sněžnej. Celé okolí je dosud málo postiženo civilizačními vlivy.

   Nyní má obec 120 čísel popisných, z toho více než polovinu chalup a stavení však dnes užívají chalupáři a rekreanti. Ozdobou obce je více než třicet dobře udržovaných roubených chalup, používaných k trvalému i rekreačnímu bydlení. Okolí obce je protkáno dobře značenými turistickými cestami, vedoucími do Chráněné krajinné oblasti Orlických hor (Deštné 1115 m, Masarykova chata na Šerlichu, Dlouhé Rzy, Olešnice aj.). Zajímavé je i podhůří, ve kterém leží mnoho krásných míst a kulturních památek (Dobruška-F.L.Věk, Nové Město nad Metují-zámek, Dobrošov-pevnosti, Opočno-zámek, vodní nádrž Rozkoš, Ratibořice-Babiččino údolí, Náchod-zámek, aj.

   První písemný záznam o obci je v roce 1534 v tzv „Dílčí ceduli“, kdy byl majitelem Achilles Anděl z Ronovce, který později prodal Sněžné Janu Trčkovi z Lípy a na Lipnici, majiteli panství opočenského. V roce 1636 získali panství po konfiskaci trčkovského majetku Colloredo-Mansfeldové.

   V roce 1937 byly v okolí obce zahájeny opevňovací práce a vybudováno několik pevnůstek v rámci obranné linie hranic republiky. V prostoru Skutiny byla stavěna železobetonová pevnost a zahájeny podzemní práce z Čihadla až na druhou stranu Skutiny. Po provedených úpravách je dnes tato zrekonstruovaná pevnost přístupná veřejnosti. Sněžné také byla poslední českou obcí po odstoupení pohraničí dle Mnichovské dohody v r.1938 a v období Protektorátu ČM byla hraniční obcí se Sudety.

   V regionu obce bylo původně až 650 obyvatel, ale jejich počet postupně klesal, takže v současnosti je v obci registrováno 135 trvale bydlících obyvatel.

 V obci je velmi aktivní Sbor dobrovolných hasičů, Tělocvičná jednota Sokol a myslivecké sdružení. Vzhledem k nízkému počtu místních obyvatel se členství v těchto organizacích vzájemně prolíná.

   Plánek obce.

  Klepnutím na obrázek se otevře velká mapa v novém okně.